איך להיות מקובלת? אקס פקטור

האם אקס פקטור היא בלבד תכנית טלויזיה? ומה הקשר בין השאלה 'איך להיות מקובלת' לבין רבי שמעון ותלמידיו במערה?
אקס פקטור, מושג ששמעתי פעם. שלפי מה שהבנתי משמעותו זה הדבר האקסטרה הזה שאין לו הגדרה מילולית מדוייקת, הדבר הזה שיש למישהו או למוצר כלשהו. האקסטרה דבר הזה שמלהיב אותנו , הדבר הזה שגורם לנו לרצות פתאום את המוצר. או אם מדובר באדם: לקבל עוד מהאדם, עוד מידע, עוד תמונות, סרטונים , וכו' . כמו אי שם ביסודי, זוכרים? הגיל שלרוב מתחילה תופעת ה"מקובלים", דהיינו כל המי ומי של הסצינה עם הנוף של הברזיה ליד מגרש הכדורגל של הבנים.

ואני בכלל תוהה שלב אחד קודם לכן:
בואו נעזוב לרגע את הסוגיה מה זה האקס פאקטור. יש לי שאלה חדשה, מה זה הדבר הזה שבכלל גורם לנו לרצות משהו, "להדלק" על משהו? ולמה בכלל יש בי גם רצון שמעוניין ש"ידלקו עליי"? למה ילדות רבות תוהות "איך להיות מקובלת"? למה זה קורה? מה המקור של זה ?
ואם נעשה טוויסט חד בהתפתחות, ונהפוך את הנושא ליותר , מופשט נאמר, יותר , פילוסופי אולי, דבר מה שאין בו אחיזה בחומר, ונצעד אף יותר פנימה לתוך בירור השאלה מהו הדבר שגורם לנו לרצות משהו, ונשאל: למה ? למה , בכלל, מתעוררים בנו רצונות, שאם נתבונן ממדרגה יותר גבוהה נוכל לזהות שלמעשה כל דבר שאנחנו עושים, הכל הכל, עד לפרטים הקטנים המזעריים ביותר, הכל הכל, תוצאה של רצון שהתעורר בי. הייתי צמאה, מזגתי מים. רציתי רכב חדש, הלכתי לעבודה. רציתי להתחדש, אז עשיתי תספורת חדשה וכדומה.. ואפילו ברמות היותר פרטניות (כמו: גירד לי בראש, אז גירדתי) נראה שהכל מונע על ידי רצון כלשהו שהתעורר בנו.
אפילו בטבע אפשר לראות שיש משהו כזה: הדומם שומר על מגמה של להשאיר את כל החלקים המרכיבים אותו יחדיו, פן תהיה תזוזה טקטונית ורעידות אדמה והתפרצויות געשיות. הצומח, היא הדרגה הבאה בהתפתחות מאחר וכבר יש לה "רצונות" נוספים: הפרח מחפש את השמש ופונה לכיוונה, הזרע זקוק לאדמה ראויה ולתנאים מתאימים כדי לנבוט ולהמשיך להתפתח. כמו כן, הצומח מקיים מערכת גומלין עם צורות החים שסביבו (כמו הנבטה שנעשית בעזרת פרוות חיות הבר וכדומה).
בדרגת החי, החיה צדה כדי להתקיים. בעיני רוחנו נוכל לתאר ש"החיה רצתה לאכול ולכן צדה". מאין לנו איך החיה הרגישה, שהיא הייתה רעבה? הרי רעב זה משהו שאני מרגישה בגופי שלי. אפילו אין לי מושג למה מתכוונת חברתי כשאומרת שהיא מרגישה רעבה, הרי אין לי יכולת לחוש את הרגשותיה בגוף שלה, אז בלבד יכולה להניח מה היא חווה ולהסיק פעולה טכנית: היא זקוקה כעת למזון. וזה כנ"ל בכל ספקטרום החוויות והרגשות, משמחה ועד כעס, דרך התרגשות, וגעגוע, ופחד, ואפילו אהבה. כיצד אוכל לתאר לעצמי את אהבת הורי אלי אם אינני הורה? כיצד יכולה למדוד (אם בכלל) את אהבתו של בן זוגי אלי? ומה זה בכלל אהבה, האם זה יצר חייתי אינסטנקטיבי שיש בי, או שאולי יש אהבה שאין בה קשר לעולם הזה של החומר?
ומהו חומר בכלל? כל כללות היקום? ואם מדענים מספרים שהפחמן הוא אחד ממרכיבי היסוד של כל החומרים האורגניים בגוף החי, מדוע עדיין במאה העשרים ואחת יש מקרים של חוסר הבנה בין אנשים, ובמקרי קיצון גם מצבים מסכני חיים , הרי כולנו עשויים מאותו החומר, אז איך עדיין יש קצר במעבר המידע בינינו? הרי מים מתחברים במים והופכים לאחד, לא משנה אם המים מתוקים, מלוחים, עכורים, או ורודים. זה מים. אז מדוע בינינו (שאמנם נראים שונה במתגלה לעיניים הרואות, אך מבחינה מדעית כבר הוכח שכולנו עשויים מאותו החומר), מדוע בינינו אין אותה השלמה, אותו החיבור המשלים, כמו המים שמתחברים במים והופכים אחד?
שמעתי שבחכמת הקבלה, שהמפורסם שבכתבתיה הוא ספר הזהר של חבורת רבי שמעון ותלמידיו, אדם שמתחיל ללמוד מגלה את הכוחות שפועלים עלינו ומפעילים אותנו. אותם רצונות שהוזכרו לעיל, שגורמים לי לעשות שלל פעולות בלבד כדי לענות ולמלא את הרצונות האלה. כמו לדוגמה בשביל אוכל ומכסה, זקוקה לעבוד ולהרוויח כסף, אותו אוכל להחליף בעד המגורים והמזון.
וכאן אעצור. ומדוע?
כוונתי בלבד לעורר את השאלות ולהביאן שוב לשיח, או לפחות לחלל המחשבה שלנו.
בתוך כל אינטנסיביות העולם המודרני, כמו ממש הטשטשו להן הסוגיות היותר רומנטיות מסדר מחשבתנו ביומיום. כמו גם השאלה הנ"ל, מאיפה מתעוררים, נשלחים אלינו, הרצונות שבנו? מה השורש שלהם ?
דרך כל הדתות, סיפורי הגבורה ההיסטוריים, איתני הטבע ; דרך כל המתרחש על פני הכדור העגול אותו אנו, בני האנוש, חולקים עם עוד צורות חיים, מהם חלקנו גם ניזונים , ואם אינם ניזונים מהחי אז ניזונים מהצומח, ומשתמשים בדומם לצרכינו. ושוב, כמו מסתמן שיש פה צורך בלעמוד שוב, ולשאול אחר המקור ,
מרגיש שהכל כמו קשור זה בזה באופן כזה או אחר, ובדיוק ה"אופן הכזה או אחר" הוא התעלומה הנחשקת לפענוח, שאם נגלה מהו הדבר שקושר הכל בהכל, משמע נפצח את מחשבת הבריאה ,
ובאיזה מקום שמעתי שהיא גם "להיטיב לנבראיו"